Recommended Guidelines for Return to Activity

AIA's Executive Board has endorsed guidelines for the return to sport and activity for competition in the fall.

Don Ketchum
Former Staff Writer, AZPreps365.com

Winter tournaments galore in last week of 2011

December 24, 2011 by Don Ketchum, AZPreps365


By Don Ketchum

After unwrapping all those awesome holiday gifts and eating that great home cooking, we hope that you saved some room for dessert.

Get a taste of the plentiful winter sports tournaments in Phoenix and its southwest and northwest metro areas, north Scottsdale and northern Arizona for the last week of 2011.

Let’s start with boys’ basketball.

Tournament: Cactus Jam.

Days: Dec. 26-30.

Location: Phoenix Scottsdale Christian High.

Participating teams: Eastlake (Wash.), El Toro (Calif.), Goodyear Estrella Foothills, Madras (Oregon), Sacred Heart Prep (Calif.), San Marino (Calif.), Phoenix Scottsdale Christian, Sentinel (Canada) Secondary, Shoreline (Wash.), Xaverian (N.Y).

Tournament: Holiday Hoops Fest.

Days: Dec. 27-29.

Location: Anthem Boulder Creek High.

Participating teams: Gilbert Christian, Gilbert, Goodyear Desert Edge, Scottsdale Desert Mountain, Harlan (Chicago, Ill.), Chandler Hamilton, Glendale Raymond S. Kellis, Anthem Boulder Creek.

Tournament: Alvarez Tire Holiday Hoops Classic

Days: Dec. 27-29.

Location: Prescott Valley Bradshaw Mountain High.

Participating teams: Camp Verde, Yuma Cibola, Tucson Rincon, Tucson Catalina, Chino Valley, Cimarron, Nev., Phoenix Moon Valley, Scottsdale Notre Dame Prep, Prescott, Payson, Gilbert Perry, Tucson Pueblo, Kingman, Peoria Liberty, Palmer (Alaska), Prescott Valley Bradshaw Mountain, Mayer, Phoenix Paradise Valley.

Tournament: Holiday Hoops Classic

Days: Dec. 27-29.

Location: Phoenix Christian High.

Participating teams: Florence, Phoenix Horizon Honors, Seligman, Phoenix Christian, San Tan Foothills, Casa Grande Vista Grande, Phoenix Alhambra, Cottonwood Mingus, Phoenix Veritas Prep.

Tournament: Judy Dixon Holiday.

Days: Dec. 27-30.

Locations: Phoenix Greenway High, Phoenix Northwest Christian High.

Participating teams: Fountain Hills, Buckeye Verrado, Glendale Ironwood, Chandler Valley Christian, Gilbert Williams Field, Surprise Valley Vista, Peoria Sunrise Mountain, Phoenix Northwest Christian, Buckeye, Phoenix Washington, Buckeye Youngker, Glendale Independence, Peoria Centennial, Flagstaff, Phoenix Sunnyslope, Bellevue, Wash.

Tournament: Phoenix Country Day School Desert Classic

Days: Dec. 27-28.

Location: Phoenix Country Day School.

Participating teams: Gilbert Classical, Phoenix Country Day School, Phoenix Rancho Solano, Tempe Prep.

Tournament: Above the Rim

Days: Dec. 28-30.

Location: Grand Canyon High School.

Participating teams: Bagdad, Beaver Dam, Grand Canyon, Scottsdale Prep, Shonto Prep.

Tournament: Winter Classic.

Days: Dec. 28-30.

Location: Fort Defiance Window Rock High School.

Participating teams: Gallup (N.M.) Catholic, Many Farms, Pinon, Red Mesa, Red Valley Cove, Rock Point, St. Michael.

Girls’ basketball

Tournament: Lady Titan Winter Hoops Classic

Days: Dec. 26-30.

Location: Phoenix Arcadia High School.

Participating teams:  Phoenix Arcadia, Anthem Boulder Creek, Sierra Vista Buena, Phoenix Carl Hayden, Peoria Centennial, Yuma Cibola, Phoenix Barry Goldwater, Phoenix Horizon, Glendale Ironwood, Kingman, Avondale La Joya, Peoria Liberty, Tempe Marcos de Niza, Mesa, Goodyear Millennium, Phoenix North, Scottsdale Notre Dame Prep, Peoria, Scottsdale Saguaro, Phoenix Shadow Mountain, Phoenix Thunderbird, Phoenix Washington.

Tournament: Cactus Jam

Days: Dec. 26-30.

Location: South Mountain Community College, Phoenix.

Participating teams: Chugiak (Alaska), Goodyear Estrella Foothills, Mercyhurst (Pa.), Monsignor McCoy (Canada), Ponoka (Canada), Princeton (Canada), Sonoma Valley (Calif.), Upper Darby (Pa.).

Tournament: Tournament of Champions

Days: Dec. 27-20.

Location: Chinle High School.

Participating teams: Chinle, Holbrook, Kayenta Monument Valley, Tuba City, Fort Defiance Window Rock, Winslow.

Tournament: Lady Hawks Blue and Gold

Days: Dec. 27-29.

Location: Buckeye High School.

Participating teams: Unavailable.

Tournament: Holiday Hoops Classic

Days: Dec. 27-29

Location: Phoenix Christian High School.

Participating teams: Phoenix Camelback, Phoenix Christian, Phoenix Valley Lutheran, Phoenix Veritas Prep, Phoenix Westwind Prep.

Tournament: Yvonne Johnson Memorial Shootout

Days: Dec. 27-28

Location: Camp Verde High School.

Participating teams: Camp Verde, Chino Valley, Glendale Joy Christian, Heber Mogollon, Phoenix Northwest Christian, Parker, Red Mesa, Round Valley, Sedona Red Rock, Seligman, Peoria Sunrise Mountain, Williams.

Tournament: Above the Rim

Days: Dec. 28-30.

Location: Grand Canyon High School.

Participating teams: Beaver Dam, Grand Canyon, Scottsdale Prep, Shonto Prep.

Tournament: Winter Classic

Days: Dec. 28-30.

Location: Fort Defiance Window Rock High.

Participating teams: Gallup (N.M.) Catholic, Navajo Pine (N.M.), Pinon, Red Valley Cove, Rock Point, St. Michael.

Tournament: Payson Holiday Hoops

Days: Dec. 28-29.

Location: Payson High.

Participating teams: Tucson Catalina Foothills, Yuma Kofa, Payson, San Tan Valley Poston Butte, Eloy Santa Cruz, Phoenix South Mountain, Phoenix Westwind Prep, Phoenix Xavier Prep.

Tournament: 1st Annual Monsoon Classic

Days: Dec. 28-30.

Location: Surprise Valley Vista High.

Participating teams: Cave Creek Cactus Shadows, Phoenix Central, Green Valley (Henderson, Nev.), Phoenix Mountain Pointe, Glendale Mountain Ridge, Glendale Raymond S. Kellis, Surprise Willow Canyon, Surprise Valley Vista.

Tournament: Lady Badger Winter Classic

Days: Dec. 29-30.

Location: Prescott High.

Participating teams: Tuba City Greyhills, Glendale Cactus, Prescott Valley Bradshaw Mountain, St. Dieguita Acadmy (Calif.), Tempe Corona del Sol, Tucson Sabino, Phoenix North Canyon, Cottonwood Mingus, Phoenix Sandra Day O’Connor, Gilbert Campo Verde, Glendale Copper Canyon, Prescott, Goodyear Desert Edge, Phoenix Moon Valley, Gilbert Mesquite, Many Farms.

Soccer

Tournament: Arizona Soccer Showcase

Days: Dec. 27-30.

Location: Scottsdale Sports Complex.

Participating teams (Boys): Tucson Catalina Foothills, Tempe Corona del Sol, Phoenix Northwest Christian, Mater Dei (Calif.), Avondale La Joya, Glendale Ironwood, Santa Fe (Calif.) Christian, Anthem Boulder Creek, Gilbert, Phoenix Pinnacle, Glendora (Calif.), Page, Phoenix Mountain Pointe, Phoenix Sandra Day O’Connor, Tucson Ironwood Ridge, Phoenix Carl Hayden, Cave Creek Cactus Shadows, Flagstaff, Scottsdale Notre Dame Prep, Gilbert Highland, Phoenix Brophy Prep, Scottsdale Chaparral, Chandler Hamilton, Servite (Calif.).

Participating teams (Girls): Chandler Hamilton, Iolani (Hawaii), Goodyear Millennium, Anthem Boulder Creek, Phoenix Pinnacle, Steele Canyon, Gilbert Highland, Yuma Cibola, Tempe Corona del Sol, Santa Fe (Calif.) Christian, Scottsdale Notre Dame Prep, Flagstaff, Scottsdale Chaparral, Gilbert, Tucson Sahuaro, Page, Phoenix Mountain Pointe, Scottsdale Desert Mountain, Cave Creek Cactus Shadows, Gilbert Williams Field.

Wrestling

Tournament: Eagle Invitational

Days: Dec. 29-30.

Location: Glendale Ironwood High.

Participating teams: Glendale Apollo, Phoenix Bourgade Catholic, Glendale Cactus, Cave Creek Cactus Shadows, Phoenix Camelback, Laveen Cesar Chavez, Goodyear Estrella Foothills, Glendale Ironwood, Maricopa, Prescott, Glendale Raymond S. Kellis, Phoenix Sandra Day O’Connor, Peoria Sunrise Mountain, Tucson, Buckeye Verrado, Willcox.